Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Brudtech

Stare Miasto

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czym kierować się podczas wyboru wykonawcy do mycia elewacji budynku?

Autor: Brudtech, publikacja: 2023-03-06

Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę do czyszczenia elewacji budynku oraz jaką metodę czyszczenia wybrać? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Ten artykuł pomoże w wyborze odpowiedniego wykonawcy oraz metody czyszczenia, aby elewacja zachowała swój estetyczny wygląd na dłużej.

Samochód firmy czyszczącej budynki, w tym myjącej elewacje

Elewacja jest często pierwszym elementem, który się widzi, patrząc na budynek (niezależnie, czy jest to dom jednorodzinny, czy budynek użyteczności publicznej). Czyszczenie elewacji może mieć wiele korzyści dla właścicieli nieruchomości. Wygląd i wartość nieruchomości, gdy elewacja jest czysta, jest na wyższym poziomie, a opinia o właścicielu lub użytkownikach domu albo obiektu jest często proporcjonalna do estetyki budynku. Brudna elewacja może świadczyć o niechlujności i beztrosce właściciela, zwłaszcza dla osób, które zwracają na to uwagę, a wówczas trudno zyskać zaufanie nowo poznanej osoby lub partnera handlowego.

Skoro wiemy już, że korzystniej jest być posiadaczem czystego budynku, rodzi się pytanie: jak wykonać mycie elewacji? Z pomocą przychodzi serwis Oferteo, który gromadzi wykonawców zajmujących się usługami czyszczenia budynków. Łatwo dostępny katalog wykonawców nie gwarantuje, że twoja elewacja będzie czyszczona odpowiednio, skuteczną i trwałą metodą. Zadaniem inwestora jest dokładne sprecyzowanie potrzeb oraz odpowiedzialny wybór wykonawcy, uwzględniając jakość usługi i w dalszej kolejności atrakcyjną cenę.

Jaką metodę czyszczenia elewacji wybrać?

To zależy. W zależności od rodzaju okładziny elewacji i elementów współtowarzyszących, stanu i rodzaju zabrudzenia, dostępu oraz ograniczeń – metodyka pracy będzie się od siebie różnić. Elewacje można czyścić wieloma metodami z różnym stopniem skuteczności. Wśród metod można wyróżnić:

  • mycie ręczne,
  • metody niskociśnieniowe,
  • metody hydrodynamiczne,
  • metody chemiczne,
  • metody ścierne,
  • mycie parowe,
  • mycie wodą demineralizowaną,
  • czyszczenie laserowe itp.

Odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony wykonawca powinien zaproponować i przedstawić ci metody rozwiązania problemu pod względem skuteczności, bezpieczeństwa i opłacalności.

Czyszczenie elewacji – przykład praktyczny na podstawie popularnej technologii tynku cienkowarstwowego

W polskim budownictwie mieszkaniowym najczęściej spotykamy się z elewacjami pokrytymi tynkiem cienkowarstwowym o uziarnieniu od 1,5 do 3 mm, zacinanymi ręcznie, barwionymi w masie. Takie elewacje najczęściej kładzione są na ociepleniu ze styropianu. Tak oszczędna technologia sprawia, że poprzez kondensacje pary wodnej w tynku – z uwagi na nieprzepuszczalność styropianu na tynkach – pojawiają się zielone plamy, pleśnie i zacieki. Szczególnie narażone na występowanie skażenia mikrobiologicznego są ściany północne i zachodnie oraz te zacienione lub w otoczeniu drzew, gdzie wilgoć utrzymuje się najdłużej. Taka charakterystyka zabrudzenia dotyczy więcej niż 80% budynków poddawanych procesowi czyszczenia.

Mając odpowiednio scharakteryzowane zabrudzenia oraz rodzaj powierzchni czyszczonej, można przystępować do doboru metody czyszczącej. Temat oczyszczania ściany wydaje się prosty, natomiast w praktyce rodzi wśród wielu firm i adeptów czyszczenia wiele problemów, szczególnie że delikatne tynki cienkowarstwowe nie wybaczają błędów i bardzo łatwo je uszkodzić, a efektu uszkodzenia nie da się już cofnąć. Aby nabrać wprawy i doświadczenia, należy wykonać minimum kilkadziesiąt razy czyszczenie tego samego tynku cienkowarstwowego w różnych warunkach.

Pytań, na które trzeba odpowiedzieć, rozwiązując problem brudnego tynku, jest wiele. Przy wyborze metody chemicznej mogą to być niejasności, takie jak:

  • Jakiej chemii użyć?
  • W jakim stężeniu?
  • Jaka będzie najlepsza metoda aplikacji chemii?
  • Jak zadbać o materiały przyległe, aby nie uległy odbarwieniom?
  • Jaką metodę czyszczenia wybrać?

Samych metod czyszczenia tynku jest co najmniej kilka i każdą można wykonać na różne sposoby z różnym stopniem jakości. Wyzwań w trakcie wykonywania czyszczenia budynków jest bardzo dużo, szczególnie dla początkujących wykonawców. Z uwagi na koszty i ryzyka uważamy, że warto powierzyć dorobek własnego życia doświadczonym specjalistom, którzy mają na swoim koncie setki lub lepiej tysiące oczyszczonych budynków.

Jakiego wykonawcę wybrać do czyszczenia tynku?

Po części na to pytanie odpowiedzieliśmy w poprzednim akapicie. Poniżej charakteryzujemy kilka najistotniejszych zmiennych, jakie mogą mieć dla ciebie znaczenie podczas wyboru wykonawcy. Pamiętaj, że nie są to wszystkie zmienne, a najważniejsze w procesie zakupu usługi jest to, by precyzyjnie wiedzieć, co się kupuje i od kogo, uwzględniając własne potrzeby i możliwości.

Doświadczenie

Wybierz wykonawcę przede wszystkim doświadczonego, ponieważ za doświadczeniem kryją się błędy, które zostały już popełnione i więcej nie będą popełniane. Za doświadczeniem kryje się jakość i niezawodność. Doświadczony wykonawca będzie wiedzieć, co można zrobić, a w skrajnych przypadkach będzie wiedzieć, czego nie powinno się robić z uwagi na możliwe ryzyka. Doświadczenie powinno być mierzone nie w wieku czy latach, ale w ilości wyczyszczonych budynków. Setki lub tysiące to odpowiednia liczba, która nie gwarantuje, ale zapewnia optymalny i możliwie bezstresowy wybór.

Wiedza

Na równi z doświadczeniem należy położyć wiedzę na temat technik i metod czyszczenia. Wielu z wykonawców stosuje niepotrzebne narzędzia pracy, nieefektywne techniki lub zbyt mocno traktuje delikatne tynki cienkowarstwowe. Wielokrotnie powtarzana czynność, usługa czy męczenie elewacji nieefektywnymi technikami nie świadczy o trudności i skomplikowaniu czyszczenia, lecz o nieumiejętności wykonawcy. Zweryfikuj możliwie najlepiej wiedzę wykonawcy, zadając np. pytania porównawcze lub poproś o opinię kilku z nich na wybrany temat.

Wyposażenie

Wyposażenie firmy i pracowników w specjalistyczne narzędzia pracy dedykowane do czyszczenia elewacji bardzo pomaga w osiąganiu wspaniałych efektów. Nieodpowiednie, wyeksploatowane lub słabej jakości urządzenia i narzędzia pracy powodują ryzyka i błędy, które mogą przełożyć się na szkody i słabą jakość usługi. Należy pamiętać, że usługę wykonuje człowiek, a każdy pracownik lubi pracować, będąc w pełni wyposażonym we wszystko, czego potrzebuje, mając pod ręką profesjonalne narzędzi pracy, na których może polegać.

Wielkość firmy

Wszystko te udogodnienia kosztują. Trudno oczekiwać, aby mały wykonawca niespecjalizujący się w danym zagadnieniu lub robiący szerokie spektrum prac ogólnobudowlanych czy pracujący tylko lokalnie był w stanie inwestować co najmniej dziesiątki tysięcy złotych w dedykowany sprzęt do mycia elewacji. Warto wziąć pod uwagę wielkość firmy i jej specjalizacje, oczekując od wykonawcy zakładanej jakości.

W odwrotnej sytuacji większa firma lub wykonawca wykonujący setki prac czyszczących rocznie będzie dbać o jakość i bezusterkowość swoich prac. Skala działania wymaga dbania o każdy szczegół pracy.

Polecamy:

Mycie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 174 Specjalistów od Mycia Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o myciu elewacji